تشخیص جنس پارچه

جنس پارچه

قطعا برای همه ی ما هنگام خرید لباس یا انتخاب آن برای پوشیدن در مهمانی یا حتی استفاده های روزمره، به مشکل برخوردن در شناسایی نوع الیاف پارچه، پیش آمده است. تشخیص جنس پارچه، روش های گوناگونی دارد. نوع و جنس پارچه در دوام و ماندگاری آن، نحوه شست و شو، فصل و شرایطی که مناسب پوشیدن باشد، بسیار موثر است. الیاف مصنوعی ، طبیعی، پارچه های پنبه ای، آنتی استاتیک پارچه ها و … از انواع گوناگون جنس پارچه ها هستند. در این مقاله از سایت مهراب اکسیر، قصد داریم شناسایی پارچه و روش های تشخیص آن را بررسی کنیم.

انواع الیاف در نساجی

به طور کلی پارچه ها و الیاف در دو گروه تقسیم بندی می شوند و برای تشخیص جنس پارچه باید با انواع الیاف آشنا شد.

  •         الیاف مصنوعی که در واقع تحت عملیات و ترکیب مواد شیمیایی به وجود آمده اند. مانند پلی استر، نایلون، ریون و… که این الیاف در نساجی بسیار هم قابل استفاده هستند.
  •         الیاف طبیعی که از پوست و موی جانداران و موجودات زنده (حیوانات) به دست می آید. مانند ابریشم، پنبه، کتان، گیاه پنبه و.. که جزو الیاف خاص محسوب می شوند. و برخی مانند ابریشم بسیار هم گران قیمت هستند.
الیاف طبیعی و مصنوعی

انوع الیاف در نساجی چیست؟

انواع پارچه بر اساس بافت

پارچه ها علاوه بر جنس و نوع الیافی که دارند. از این رو تشخیص جنس پارچه و بافت آن اهمیت دارد. از نظر بافت هم نسبت به هم متفاوت هستند. در واقع از لحاظ بافت طولی (تار) و بافت عرضی (پود) مختلف هستند. یعنی علاوه بر این که جنسشان متفاوت می باشد. تار و پود شان هم فرق دارد. برای مثال پارچه هایی که دارای الیاف شبیه مو هستند، در یک جهت قرار دارند. که اصطلاحا به آن ها پارچه خوابیده میگویند. هنگامی که پارچه یا یک الگو را خریداری میکنید. باید موارد مختلفی را در نظر بگیرید. این که بافت پارچه مناسب طراحی برای لباس مورد نظر شما هست یا خیر. پارچه از چه جنسی است و مناسب فضای مورد نظر شما می باشد از لحاظ گرما و سرما.

روش های تشخیص جنس پارچه

همان طور که اشاره کردیم، روش های مختلفی برای تشخیص جنس پارچه و کیفیت آن وجود دارد. این راه ها بسیار ساده هستند و هنگام خرید می توان به راحتی متوجه نوع جنس و کیفیت پارچه شد.

روش اول : قرار دادن پارچه در مقابل نور

اولین راه برای تشخیص جنس پارچه و مرغوبیت آن، این است که آن را جلوی نور مستقیم قرار دهیم. هر چقدر که نور سخت تر از پارچه عبور کند یا پارچه ضخیم تر باشد. یعنی کیفیت بهتری دارد و مرغوب تر است.

تشخیص کیفیت پارچه

جنس و کیفیت پارچه را چگونه شخیص دهیم؟

روش دوم: مچاله کردن پارچه

روش دوم تشخیص جنس پارچه که خیلی مهم است و ممکن است گاهی به نظر خریدار نیاید. مچاله کردن پارچه می باشد. هنگام خرید پارچه یا لباس، آن را چند ثانیه در مشت خود فشار دهید و مچاله کنید. سپس رها کنید. در صورتی که پارچه سریعا به حالت اولیه خود بازگشت و چروک نشد. یعنی کیفیت خوبی ندارد و مرغوب نیست. خیلی از افراد به اشتباه فکر میکنند که پارچه اگر چروک نماند، با کیفیت است. در حالی که بافت پنبه و نخ مرغوب سریعا چروک می شود.

روش سوم: کشش پارچه

برای تشخیص جنس پارچه، به این نکته توجه کنید که پارچه تا چه اندازه شکل خود را حفظ خواهد کرد. برای متوجه شدن میزان مقاومت پارچه، آن را از دو طرف بکشید و رها کنید. اگر به حالت یا شکل اولیه خود بازگشت، یعنی مرغوب و با کیفیت است. و در صورتی که در حالت کش آمده باقی ماند و به حالت خود باز نگشت. ارزش خرید ندارد.

جمع بندی و خلاصه مطالب

برای همه ما پیش می آید که هنگام خرید پارچه یا لباس، یا دوخت یک پارچه، میزان کیفیت و نوع جنس آن را بخواهیم تا حدودی شناسایی کنیم. تشخیص جنس پارچه از طریق روش های گوناگونی ممکن است. برای مثال، مچاله کردن پارچه، قرار دادن آن در مقابل نور مستقیم، کشیدن پارچه از دو طرف . با این روش ها می توان تا حدودی متوجه کیفیت پارچه شد و برای خرید یا دوخت آن تصمیم گیری کرد.

سوالات متداول
  1.     چند نوع الیاف در نساجی وجود دارد؟

الیاف مصنوعی که در واثع تحت عملیات و ترکیب مواد شیمیایی به وجود آمده اند. الیاف طبیعی که از پوست و موی جانداران و موجودات زنده (حیوانات) به دست می آید.

  1.     پارچه ها از لحاظ بافت چه تفاوت هایی دارند؟

پارچه ها علاوه بر جنس و نوع الیافی که دارند. از این رو تشخیص جنس پارچه و بافت آن اهمیت دارد. از نظر بافت هم نسبت به هم متفاوت هستند. در واقع از لحاظ بافت طولی (تار) و بافت عرضی (پود) مختلف هستند.

  1.     چگونه با مچاله کردن پارچه متوجه جنس آن شویم؟

هنگام خرید پارچه یا لباس، آن را چند ثانیه در مشت خود فشار دهید و مچاله کنید. سپس رها کنید. در صورتی که پارچه سریعا به حالت اولیه خود بازگشت و چروک نشد. یعنی کیفیت خوبی ندارد و مرغوب نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.