روغن دباغی چیست؟

روغن دباغی برای فرآوری پوست

روغن آهار  – Nonax OL

روغـن مناسـب برای پنبـه و پنبـه مخـلوط

دباغی پوست از دیرباز یکی از روش های تهیه پوشاک بوده است. چهارپایان و حیواناتی که پوست زیبایی دارند، همیشه جذابیت های زیادی برای تولید پارچه و لباس داشته اند. یکی از تفریحات مردمان در گذشته، شکار گربه سانان با پوست زیبا بوده. همین طور همه آگاهیم که از پوست بز، گاو و گوسفند هم برای تولید چرم استفاده می شود. بعد از طی مراحل مختلف و انجام عملیات های گوناگون روی پوست حیوان، برای تولید چرم طبیعی به یک نوع چربی نیاز هست. روغن دباغی بخش جدانشدنی برای فرآوری پوست و رسیدن به چرم است. از این ماده برای ایجاد ویژگی های مطلوب در چرم استفاده می شود. روغن دباغی به اشکال مختلف تهیه می شود. در ادامه بیشتر راجع روغن دباغی خواهیم خواند.

روغن دباغی برای فرآوری چرم با کیفیت

طی سالیان بسیار، فرآوری چرم تغییرات زیادی کرده. در این راه بهبودهای زیادی رخ داده است. رشد مصرف چرم و تبدیل این کار به فعالیت اقتصادی در حجم بالا، باعث شده که مواد و روش های نوین برای تولید چرم ابداع شود. یکی از مراحل مهم در روند تولید چرم، استفاده از روغن دباغی می باشد. روغن دباغی به اشکال مختلفی تولید می شود. مورد استفاده از هر نوع روغن، بستگی به جنس پوست و روش دباغی دارد.

انواع روغن دباغی مصنوعی و طبیعی

این ماده ی اولیه در صنعت دباغی و چرم، به روش های مختلفی تهیه می شود. یکی از انواع معروف آن، روغن های طبیعی از نوع جانوری می باشد. به عنوان مثال می شود از چربی گاوی برای تولید نوعی روغن استفاده کرده که در نهایت به پوست اضافه می شود تا انعطاف و نفوذپذیری آن را تنظیم کند. در این فرآیند ابتدا چربی گاوی درون آب قرار می گیرد. این چربی بعد از ساعتی تحت اثر گرما، ذوب می شود و در نهایت شاهد رسیدن به چربی به شکل مورد نیاز برای دباغی هستیم.

روغن ماهی برای دباغی

روغن ماهی برای دباغی کاربرد دارد

 

روغن مخصوص دباغی همان طور که گفتیم در روند فرآوری پوست و رسیدن به چرم مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از روش های افزایش بازدهی روغن گاوی، استفاده از روغن ماهی همراه آن است.

روغن دباغی بر پایه پارافین

احتمالاً می دانید که پارافین چیست. این ماده شکلی از هیدروکربن هاست با خاصیتی شبیه گریس و روغن که در تولید شمع های پارافینی کاربرد دارد. در تولید بعضی انواع چرم از نمک های کرومی استفاده می شود. در این صورت می توان پارافین را در نقش روغن دباغی مورد نیاز به چرم اضافه کرد.

پارافین برای تولید چرم

استفاده از پارافین به عنوان روغن

روغن دباغی صنعتی

روغن های دباغی با پایه شیمیایی امروزه کاربردهای گسترده ای پیدا کرده اند. یکی از دلایل اصلی برای اضافه کردن مواد مختلف به پوست، جلوگیری از نفوذ و تماس میکروارگانیسم ها با الیاف پوست است. پوست در اصل نوعی فرآورده ی جانوری می باشد. این یعنی کاملاً تحت تاثیر میکروارگانیسم ها، می تواند از بین برود و ساختارش را از دست بدهد. روغن های دباغی صنعتی که انواع مختلفی دارند، با نفوذ به الیاف پوست جذب آن می شوند.

دباغی با مواد گیاهی و روش های سنتی

در گذشته های دور هم دباغی پوست انجام می شده. از بین مواد پرکاربرد در فرآیند دباغی سنتی پوست، می توان به زاج سفید اشاره کرد. این ماده بی رنگ است به همین دلیل بعد از فرآیند دباغی رنگی به پوست اضافه نمی شود. این در حالیست که مثلاً چربی حیوانی اگر به درستی مصرف نشود، می تواند لکه های زرد به پوست اضافه کند. به همین دلیل این ماده با وجود قدیمی بودن، یک روغن دباغی خوب محسوب می شود.

زاج سفید

زاج سفید روش قدیمی تولید چرم

 

همین طور از منابع گیاهی هم برای تهیه مواد اولیه دباغی استفاده می شود. مثلاً می شود از تنه، برگ، ریشه و میوه ی انواع درختان، مواد مورد نیاز را تهیه کرد. درختانی مثل صنوبر، کاج، بلوط، سماق و فندق از مواردی هستند که به عنوان منبع تهیه مواد اولیه نام برده شده اند. برای این کار مواد گفته شده را درون آب می ریزند و در نهایت جامداتی که باقی می مانند را با مواد شیمیایی مخلوط می نمایند.

سوالات متداول راجع روغن دباغی

روغن دباغی چیست و چه کاربردهایی دارد؟
روغن دباغی یکی از مواد اولیه مهم برای فرآوری پوست حیوانات می باشد. این ماده از منابع مختلفی تامین می گردد. وظیفه اصلی روغن دباغی نفوذ به الیاف پوست و ایجاد حایل بین آن و میکروارگانیسم های خارجی است. به عنوان مثال محافظت از پوست در مقابل باکتری هایی که باعث تجزیه آن می شوند.

روغن دباغی به چه روش هایی تولید می شود؟
روغن دباغی را می شود به روش های مختلف از منابع گیاهی، جانوری و شیمیایی به دست آورد. یک منبع جانوری معمول، چربی گاو است. همراه آن می شود از روغن ماهی برای افزایش کیفیت دباغی هم استفاده کرد. همین طور می شود از ریشه، پوست و میوه درختانی مثل صنوبر و فندق و سماق برای تولید مواد اولیه دباغی استفاده کرد. در نهایت به پارافین به عنوان یک ماده شیمیایی پر کاربرد در صنعت پوست و دباغی اشاره می کنیم.

روش سنتی دباغی پوست به چه صورت بوده؟
در روش سنتی برای فرآوری پوست حیوانات، از ماده ای به نام زاج سفید استفاده می شده. این ماده به خاطر رنگ سفیدی که دارد یک گزینه مناسب برای اضافه کردن به پوست محسوب می شود، به این دلیل که احتمال جا گذاشتن رنگ روی الیاف از بین می رود. همین طور می شود از مواد گیاهی مثل پوست و ریشه درختان مختلف هم به فرآورده های مناسب برای دباغی دست پیدا کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.