ضد کف سیلیکونی

آنتی فوم سیلیکونی

ضدکف سیلیکونی – MLT 320

ضـد کـف منـاسـب برای تولیـد انـواع چسـب هـا

هموپلیمر – MH100 G

چسـب چـوب ، چسـب صحـافـی ، کـارتـن سـازی

کوپلیمر – MC 215

کنبتکـس ، چسـب کـاشـی ، چسـب بتـون

کوپلیمر – MC 220

چسـب کـاشـی ، چسـب بتـون ، رولکـس

پراکندگی و تثبیت گاز در مایع، باعث ایجاد کف میشود. ضد کف سیلیکونی یا به عبارتی در اصل آنتی فوم سیلیکونی بر پایه فوم های سیلیکونی هستند. وجود این ضد کف ها، بسیار ضروری است. چرا که در صورت از بین نرفتن کف ها، مشکل هایی در سیستم ایجاد می شود. این مشکل ها شامل رشد سریع توده های حباب، افزایش حجم محصول، ایجاد مشکل در روند تولید محصول می باشند. فوم یا کف به صورت عادی در طول فرآیند هایی مانند هم زدن مکانیکی ، تقطیر،مخلوط کردن، فیلتراسیون، پر کردن و تخمیر شدن به وجود می آید. هر چند فرآیند ها و روند های مکانیکی قادر به کنترل این فوم ها هستند. اما مواد و عوامل شیمیایی به لحاظ اقتصادی، به صرفه تر عمل می کنند.

انواع ضد کف سیلیکونی

ضد کف های سیلیکونی به طور کلی دو دسته هستند.

 1.     ضد کف یا آنتی فوم سیلیکونی پودری ( این نوع از آنتی فوم ها خاصیت دافعه نفتی روی ذرات حمل کننده مانند سیلیس دارند. در واقع به محصولات پودری مانند مواد ضدعفونی کننده، شوینده ها، گچ و سیمان اضافه می شوند.)
 2.     ضد کف یا آنتی فوم سیلیکونی مایع ( این نوع آنتی فوم ها نیز به محصولات مایع اضافه می شوند.)
انواع آنتی فوم سیلیکونی

ضد کف های سیلیکونی چند نوع هستند؟

کاربرد آنتی فوم های سیلیکونی

در صنایع گوناگونی می توان، کاربرد و موارد استفاده ضد کف سیلیکونی را مشاهده کرد.

 •         صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع حفاری  
 •         سازمان های مرتبط با دارو داروسازی
 •         صنایع مواد غذایی
 •         صنعت مواد ضدعفونی کننده و شوینده
 •         صنایع ساخت کاغذ و تولید چوب
 •         صنایع ساخت و تهیه چرم و صنایع نساجی پارچه
 •         مراقبت از مواد و محصولات زراعی
 •         سموم زراعی و کشاورزی
 •         روغن خام و پالایش روغن
 •         صنایع ساختمانی و بتنی

مزایای ضد کف سیلیکونی

آنتی فوم ها یا ضد کف های سیلیکونی برای از بین بردن یا کنترل کف ها یا فوم های به وجود آمده در صنعت کاربرد های فراوانی دارند. هم چنین محدوده گسترده ای در موقعیت های حساس و دشوار مانند درجه حرارت زیاد و PH بالا می باشد. استفاده از این آنتی فوم ها مزایای دیگری هم دارد. یکی از این مزایا افزایش کارایی و بهبود کیفیت محصولات نهایی می باشد. این افزایش کیفیت و بهبود کارایی موجب کاهش مصرف انرژی، مصرف زباله و بازیافت هم خواهد شد.هم چنین یکی دیگر از مهم ترین فواید استفاده از این ضد کف ها، بی خطر بودن محصول است.

مزایای آنتی فوم سیلیکونی

ضد کف های سیلیکونی چه مزایایی دارند؟

کاربرد ضد کف در صنایع پتروشیمی

همانطور که اشاره شد ضد کف سیلیکونی در صنایع نفت و گاز، حفاری و پتروشیمی بسیار کاربردی می باشد. به دو جهت باید از گل های حفاری در صنعت حفاری چاه های نفتی استفاده کرد. نخستین علت، انتقال خرده حفاری و زیاد کردن میزان بازده مته می باشد. اختلاف فشار بیش از حد در میان انتهای چاه و ابتدای چاه، در حفر کردن چاه های نفتی، دومین علت استفاده از گل های حفاری است. چرا که آینه اخلاف فشار زیاد باعث می شود که سیالات داخل سازند به سطح آن فوران کنند. از این رو برای این که از فوران این چاه ها جلوگیری شود. وجود گل حفاری داخل چاه لازم می باشد. گل حفاری به دلیل سنگین بودن، اجازه بازگشت سیالات به سطح را نمی دهد و مانع آن می شود. اما چنانچه این گل حفاری در کف چاه تشکیل شود، سبک خواهد بود و نمی تواند مانع بازگشت سیالات به سطح شود. در واقع خاصیت خود را از دست می دهد.

ضد کف در صنعت سیمان

یکی از امور بسیار با اهمیت و ضروری در صنعت نفت، عملیات سیمان کاری لوله های جداری چاه نفت است. که این عملیات باید با بهترین کیفیت صورت گیرد. به وجود آمدن حباب های کف یا گاز در توده سیمان باعث کاهش کیفیت و افت مقاومت سیمان می شود. از این رو آنتی فوم علاوه بر حضور برای حفاری در گل، در سیمان حفاری هم کاربرد دارد. بهترین نوع آنتی فوم یا ضد کف هم برای کاربرد در این صنعت، همان نوع سیلیکونی آن می باشد که بیشتر از بقیه انواع، مورد تایید و استفاده قرار گرفته است.

مراقبت های بهداشتی

ترکیبات ضد کف یا امولسیون های ضد کف، طیف وسیعی از برنامه های مفید بهداشتی از جمله مواد دارویی (API) برای استفاده در محصولات و مواد OTC ضد صرع، ضد گاز یا ضد کف را ارائه می دهند. این مواد و محصولات هم برای فرآیند بیوراکتورها یا پروسه های تخمیر بسیار کمک کننده هستند. مانند پودر و مواد ضد عفونی کننده یا شوینده مایع.

موارد بهداشتی آنتی فوم

این ضد کف ها در مراقبت های بهداشتی موثر هستند.

جمع بندی و خلاصه مطالب

در فرآیندهای تقطیر، تخمیر، اختلاط، فیلتراسیون، هم زدن های مکانیکی و سایر فرآیندها مقداری فوم یا کف ایجاد می شود. وجود این کف ها در صورتی که کنترل شوند یا از بین نروند، مشکلاتی در روند محصول از جمله رشد سریع توده های حباب و افزایش حجم محصول می شود. این ضد کف های سیلیکونی بر پایه پلیمرهای سیلیکونی هستند. و به جای فرایند های مکانیکی به صرفه تر عمل میکنند.

سوالات متداول
 1.     چند نوع ضد کف سیلیکونی وجود دارد؟

آنتی فوم سیلیکونی مایع و پودری از انواع آنتی فوم های سیلیکونی هستند.

 1.     آنتی فوم های سیلیکونی در چه صنایعی کاربرد دارند؟

این ضد کف ها در صنایع حفاری، پتروشیمی، کاغذسازی، داروسازی و.. کاربردهای فراوان دارند.

 1.     چه چیزی باعث ایجاد کف می شود؟

پراکندگی و تثبیت گاز در مایع باعث ایجاد کف می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.