مواد شیمیایی پر مصرف در صنعت

فرمول شیمیایی

امروزه با رشد و توسعه سریع تکنولوژی و صنایع مختلف در دنیا، تولید و مصرف متریال شیمیایی همواره در حال افزایش است. برخی از مواد شیمیایی پر مصرف در صنعت می توان به نرم کن سیلیکونی، ضد کف سیلیکونی، واکس چله و… اشاره کرد. این مواد از ترکیبات و مواد شیمیایی یا یون ها و آلیاژ های مخصوصی تولید می شوند. از این رو هر کدام از این مواد شیمیایی، خواص ویژه و کاربرد منحصر به فرد خود را در صنایع گوناگون دارند. به طور کلی مواد شیمیایی در دو گروه مواد معدنی و مواد آلی قرار می گیرند. در این مقاله از سایت مهراب اکسیر قصد داریم با برخی از این مواد پر استفاده آشنا شویم.

آمونیاک از مفید ترین مواد شیمیایی پر مصرف

آمونیاک یا فرمول شیمیایی NH3، در صنایع و تولیدات گوناگونی کاربرد دارد. این ترکیب شیمیایی که بر پایه نیتروژن و هیدروژن می باشد. جزو یکی از مواد شیمیایی پر مصرف در صنعت به حساب می آید. شکل و ظاهر آمونیاک بی رنگ است و یک ماده غیر آلی به شمار می آید. یکی از کاربرد های اصلی آمونیاک، در صنعت کشاورزی برای تولید کود های نیتروژنه زراعی می باشد. از دیگر کاربرد های مهم این ماده شیمیایی، استفاده آن در صنایع غذایی و داروسازی و تولید کاغذ است. هم چنین معمولا آمونیاک را به شکل مایع مصرف می کنند.

NH3

آمونیاک چه کاربرد هایی دارد؟

کلر، ماده شیمیایی پر مصرف و محبوب

CL2  یا کلر یکی از مواد شیمیایی پر مصرف در صنایع مهم دنیا است. از این رو همه ی تولیدکنندگان در سراسر دنیا در تلاش هستند تا کلر را در ایده آل ترین حالت ممکن تولید کنند. این ماده دارای خواص و ویژگی های بسیار مهمی است که موجب کاربرد های فراوان آن شده است. خاصیت گند زدایی ، سفید کننده بودن و اکسید کننده بودن، از جمله ویژگی هایی است که موجب محبوبیت این ماده شیمیایی شده است. مهم ترین کاربرد کلر در تصفیه آب است. کلر به تصفیه آب استخر و آب های آشامیدنی کمک می کند و باکتری ها و میکروب های موجود در آب را از بین می برد.

استون (به عنوان حلال)

یکی دیگر از مواد شیمیایی پر مصرف در صنعت، استون می باشد. استون یا پروپانول یک ماده فرار و بی رنگ است. که در غالب خانه ها حتی کاربرد دارد. برای مثال استون در پاک کردن لاک های رنگی ناخن استفاده می شود. اما این تنها کاربرد استون نیست. بلکه از این ماده در صنایع گوناگونی ، به عنوان پاک کننده و حلال آزمایشگاهی به کار برده می شود. از پروپرانول برای رقیق کردن برخی ترکیبات نیز استفاده می شود.

استون

استون در صنعت چه کاربردی دارد؟

نرم کن های سیلیکونی

یکی از مواد سیلیکونی که در همه ی الیاف نساجی قابل استفاده می باشد، نرم کن سیلیکونی است. این نرم کن ها از مواد پلی سیلیکونی و دیگر مشتقات آن شامل موم های گیاهی، تنظیم گر PH، روغن های طبیعی گیاهی و حلال ها تشکیل می شوند. این مواد کاتیونی و دارای بار مثبت هستند، هم چنین شکل ساختاری آن ها به صورت مایع می باشد. برای پوشش الیاف طبیعی همچون پشم، موی انسان، پنبه، ابریشم و کنف از همین نرم کن ها استفاده می شود. نرم کن هایی که بر پایه سیلیکون هستند. خاصیت حل شوندگی در آب دارند یا به اصطلاح در آب محلول هستند. باید امولسیون شوند و در حلال های آلی حل شوند تا روی پارچه ها اثر گذاری داشته باشند. این نرم کن ها از دیگر مواد شیمیایی پر مصرف در صنعت به شمار می آیند.

ضد کف سیلیکونی

پراکندگی و تثبیت گاز در مایع، باعث ایجاد کف میشود. آنتی فوم سیلیکونی بر پایه فوم های سیلیکونی هستند. وجود این ضد کف ها، بسیار ضروری است. چرا که در صورت از بین رفتن کف ها، مشکل هایی در سیستم ایجاد می شود. این مشکل ها شامل رشد سریع توده های حباب، افزایش حجم محصول، ایجاد مشکل در روند تولید محصول می باشند. فوم یا کف به صورت عادی در طول فرآیند هایی مانند هم زدن مکانیکی ، تقطیر،مخلوط کردن، فیلتراسیون، پر کردن و تخمیر شدن به وجود می آید. که از جمله مواد شیمیایی پر مصرف در صنعت هستند.

آنتی فوم سیلیکونی

کاربردهای ضد کف در صنایع شیمیایی چیست؟

جمع بندی و خلاصه مطالب

امروزه همه ی صنایع گوناگون دنیا، به سرعت در حال رشد و پیش روی هستند. تولید محصولات از جمله مواد غذایی و مواد داروسازی، کشاورزی و… همه در گرو مصرف ترکیبات شیمیایی مختلف هستند. در این میان، برخی از ترکیبات مانند کلر و استون، استفاده های بیشتری دارند. از این رو برخی مواد شیمیایی پر مصرف را در این مقاله به شما معرفی کردیم. لازم به ذکر است که هر کدام از این مواد دارای خاصیت ویژ های هستند که از دیگری مجزا می باشد.

سوالات متداول
  1.     مواد شیمیایی پر مصرف کدام هستند؟

از جمله مهمترین مواد شیمیایی پر مصرف در صنعت می توان به آمونیاک، کلر، استون و… اشاره کرد.

  1.     کاربرد استون چیست؟

این ماده در صنایع گوناگونی، به عنوان پاک کننده و حلال آزمایشگاهی به کار برده می شود. از پروپرانول برای رقیق کردن برخی ترکیبات نیز استفاده می شود.

  1.     کاربرد آمونیاک چیست؟

یکی از کاربرد های اصلی آمونیاک، در صنعت کشاورزی برای تولید کود های نیتروژنه زراعی می باشد. از دیگر کاربرد های مهم این ماده شیمیایی، استفاده آن در صنایع غذایی و داروسازی و تولید کاغذ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.