نرم کردن پارچه های خشک

نرم کردن پارچه های زبر

برخی از الیاف یا پارچه ها در زمانی که لباس نو را خریداری میکنیم. زبر یا خشک هستند. در صنعت نساجی با استفاده از نرم کن سیلیکونی، زبری و خشکی پارچه ها را می گیرند و آن ها را تبدیل به پارچه های نرم می کنند. بنابراین می توان با استفاده از نرم کن های صنعتی، به از بین رفتن خشکی و زبری در پارچه ها کمک کرد. اما علاوه بر این روش، می توان با شیوه های خانگی و دستی در منزل هم زبر بودن جنس پارچه ها را از بین برد. نرم کردن پارچه های خشک و زبر با به کار گیری شیوه ها خانگی هم ساده تر است هم بی ضرر تر. هر چند در برخی موارد روش های خانگی ممکن است جواب ندهند و استفاده از نرم کن های صنعتی سریع تر و بهتر نتیجه می دهند.

تاثیر شست و شو بر زبری پارچه

پاکیزه نگه داشتن لباس ها، برای همه افراد اهمیت دارد. لباس های ما بسته به تعداد دفعاتی که در طول هفته استفاده می کنیم. کمتر و بیشتر شسته می شوند. یعنی طبیعتا لباسی که هر روز یا یک روز در میان به تن می کنیم، نیاز به شست و شوی بیشتر دارد. نسبت به لباسی که هفته ای یک بار یا کمتر از آن استفاده می کنیم. از این رو شست و شوی بیشتر لباس، آن را در معرض زبر تر شدن قرار می دهد. برای نرم کردن پارچه های خشک پس از شست و شو یا هنگامی که در ماشین لباسشویی هستند. می توان از انواع نرم کن ها استفاده کرد یا روش های خانگی را انتخاب کرد. در هر دو روش باید سعی کرد با توجه به جنس لباس، به اندازه کافی از مواد نرم کننده استفاده کرد.

شستن پارچه

شستن پارچه ها چه تاثیری روی زبری آنها دارد؟

استفاده از نرم کن سیلیکونی برای رفع زبری پارچه

مدت زیادی است که از نرم کن های سیلیکونی برای رفع زبری پارچه ها پس از اتمام فرآیند تولید پارچه استفاده می شود. این نرم کن ها خصوصیات و ویژگی های خاصی دارند. در واقع این مواد سیلیکونی در فرآیند تکمیل تولید الیاف به کار برده می شوند تا پارچه ها بعد از شست و شو کمتر زبر شوند.

خصوصیات نرم کن سیلیکونی

نرم کردن پارچه های خشک با استفاده از نرم کن ها خصوصیات ویژه ای دارد.

  •         فشردگی بالایی دارند.
  •         از لحاظ ساختاری انعطاف پذیر هستند.
  •         قدرت پیوند شان زیاد است.
  •         کشش سطحی کمی دارند.
  •         زبری پارچه ها را کمتر می کنند و به این ترتیب پس از شست و شو پارچه ها کمتر زبر و خشک می شوند.
نرم کن سیلیکونی

نرم کن سیلیکونی چه ویژگی هایی دارد؟

نرم کردن پارچه های خشک با تکنیک های خاص

لطیف بودن لباس ها در احساس راحتی ما موقع پوشیدن آن، بسیار موثر است. در برخی مواقع ممکن است بدن افراد مخصوصا کودکان به نرم کننده های صنعتی، حساسیت نشان دهد. چرا که مواد نرم کننده صنعتی از متریال شیمیایی تشکیل شده اند. بنابراین چنانچه نسبت به این مواد حساسیت داشتیم. می توانیم از تکنیک های ساده و مواد طبیعی برای نرم کردن پارچه های خشک استفاده کنیم. هر چند که به اندازه مواد نرم کننده صنعتی تاثیر گذار نیستند و زمان بر تر هستند.

استفاده از مواد طبیعی

برای نرم کردن پارچه های خشک و زبر در خانه می توانید از مواد طبیعی استفاده کنید. البته باید به مقدار کافی و نه بیش از اندازه از آن ها به کار برد. مواد طبیعی مانند جوش شیرین، توپ های پشمی خشک کننده، سرکه می توانند لطافت را پارچه ها، لباس ها، ملحفه ها و… بدهند. توپ های خشک کن را هم زمان در ماشین لباسشویی قرار دهید. این توپ ها به خاطر وجو عاج درونشان، هم موجب نرمی لباس ها می شوند و هم چین و چروک پارچه را کاهش می دهند.

جوش شیرین نیز دارای خاصیت نرم کنندگی می باشد. برای نرم کردن لباس ها با جوش شیرین، به اندازه نصف پیمانه از این ماده را به آب داخل ماشین لباسشویی بیافزایید. حتما این کار را قبل از انداختن لباس ها داخل ماشین انجام دهید.

مواد نرم کن طبیعی

چه مواد طبیعی خاصیت نرم کنندگی دارند؟

جمع بندی و خلاصه مطلب

برای تمیز و پاکیزه کردن لباس ها، آن ها را بسته مقدار استفاده ای که داریم. بیشتر یا کمتر داخل ماشین لباسشویی می اندازیم. فرآیند شست و شو پارچه ها را به مرور زمان زبر تر می کند. این موضوع راحتی لباس را هنگام پوشش  کم میکند. به همین دلیل برای نرم کردن پارچه های خشک و زبر، راه حل هایی وجود دارد. به طور کلی یک از روش ها استفاده از نرم کن های تجاری و صنعتی است. که بسیار مناسب هستند و سریعا تاثیر خود را می گذارند. اما به دلیل وجود مواد شیمیایی ممکن است برخی به آن ها حساسیت داشته باشند. از این رو می توان از روش ها و تکنیک های خانگی هم استفاده کرد. برای مثال استفاده از جوش شیرین، توپ پشمی و.. هم خاصیت نرم کنندگی دارند.

سوالات متداول
  1.     کاربرد نرم کن های سیلیکونی کجاست؟

مدت زیادی است که از نرم کن های سیلیکونی برای رفع زبری پارچه ها پس از اتمام فرآیند تولید پارچه استفاده می شود.

  1.     شست و شو چه تاثیری روی زبری لباس ها دارد؟

شست و شوی بیشتر لباس، آن را در معرض زبر تر شدن قرار می دهد. برای نرم کردن پارچه های خشک پس از شست و شو یا هنگامی که در ماشین لباسشویی هستند. می توان از انواع نرم کن ها استفاده کرد یا روش های خانگی را انتخاب کرد.

  1.     چه مواد طبیعی برای نرم کردن لباس مناسب هستند؟

برای نرم کردن پارچه های خشک و زبر در خانه می توانید از مواد طبیعی استفاده کنید. البته باید به مقدار کافی و نه بیش از اندازه از آن ها به کار برد. مواد طبیعی مانند جوش شیرین، توپ های پشمی خشک کننده، سرکه می توانند لطافت را پارچه ها، لباس ها، ملحفه ها و… بدهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.