نرم کن سیلیکونی

نرم کن های سیلیکونی

نرمکن سیلیکونی – Softinol Mi-Si

مناسب جهت منسوجات مختلف

نرمکن هیدروفیل- Softinol Si-H

نـرم کننـده هیـدروسیلیکـون و قـابـل رنگـرزی مجدد

چـروک کنـندگی عـالـی

جـذب آب فـوری و خشـک شـدن سـریـع

رنگـرزی مجـدد آسـان ( نیــازی جـوشـانـدن و غیـره نـدارد)

ثبـات عـالـی در برابر قلیـا و درجـه حـرارت زیـاد .

یکی از مواد سیلیکونی که در همه ی الیاف نساجی قابل استفاده می باشد، نرم کن سیلیکونی هیدروفیل است. این نرم کن ها از مواد پلی سیلیکونی و دیگر مشتقات آن شامل موم های گیاهی، تنظیم گر PH، روغن های طبیعی گیاهی و حلال ها تشکیل می شوند. این مواد کاتیونی و دارای بار مثبت هستند، هم چنین شکل ساختاری آن ها به صورت مایع می باشد. برای پوشش الیاف طبیعی همچون پشم، موی انسان، پنبه، ابریشم و کنف از همین نرم کن ها استفاده می شود. نرم کن هایی که بر پایه سیلیکون هستند. خاصیت حل شوندگی در آب دارند یا به اصطلاح در آب محلول هستند. باید امولسیون شوند و در حلال های آلی حل شوند تا روی پارچه ها اثر گذاری داشته باشند.

مزایای نرم کن های سیلیکونی

نرم کن سیلیکونی به جهت ویژِگی های مثبت و مزایایی که دارد در صنعت کاربرد ها وارد استفاده زیادی هم دارد. که در این قسمت چند مزیت آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

 •         پارچه ها، نرمی، لغزنده بودن و خاصیت لاستیکی خود را از این ترکیبات و مواد شیمیایی می گیرند.
 •         برای ایجاد نفوذپذیری و رطوبت سنجی روی پارچه لباس ها بسیار مناسب هستند.
 •         این نرم کن ها به نسبت سایر نرم کن ها در دمای بالا خیلی کمتر زرد می شوند.
 •         خاصیت آنتی استاتیک بالایی دارند و رطوبت را به خوبی جذب می کنند.
 •         انعطاف پذیری خوبی دارند و در مقابل چین و چروک مقاوم هستند.
 •         این مواد سیلیکونی در محیط های قلیایی و در برابر گرما، ثبات خوبی دارند. به همین جهت روی رنگ پارچه ها تاثیر منفی نمی گذارند و سفیدک نمی زنند.
 •         نرم کن های سیلیکونی با کمک کاتالیزگر و گرما، فیلد های قطعه قطعه شده ای روی سطح پارچه تشکیل می دهند.
 •         این نرم کننده های هیدروفیلی به تنهایی نیز قابلیت استفاده دارند.
ویژگیهای نرم کن سیلیکونی

این مواد نرم کن مزایای خاصی دارند.

مشخصات نرم کن های سیلیکونی

نرم کن های سیلیکونی، همانطور که گفته شد مایعی شکل هستند و به رنگ سفید مایل به زرد می باشند. هم چنین خاصیت چسبندگی دارند. PH این نرم کن های هیدروفیلی حدودا بین 5 تا 6 می باشد. بنابراین خاصیت نسبتا اسیدی دارند. دارای یون مثبت یا کاتیون می باشند. در آب به راحتی حل می شوند و خاصیت حل وشوندگیشان بالاست. از ترکیب شیمیایی پلی سیلوکسان و نانیونیک تشکیل شده اند. دارای ثبات بالایی هستند و به خوبی در محیط های قلیایی و اسیدی پایدار می مانند. با همه مواد غیر یونی، یون مثبت(کاتیون) و یون منفی(آنیون) سازگار هستند.

دلایل کاربرد و استفاده از نرم کن های هیدروفیلی

نرم کن های آلی سیلیس به عنوان یک نرم کننده آالی جدید از دهه 1970 میلادی، با توسعه شیمی، سریعا رشد پیدا کردند و به طور وسیعی در صنایع مختلف از آن ها استفاده شد. این نرم کننده های هیدروفیلی، آلودگی در محیط ایجاد نمی کنند. هم چنین کم هزینه هستند و خاصیت سمی دارند. این ترکیبات نرم کننده سیلیکونی به نسبت نرم کننده های سنتی غیر سیلیکونی، نرم تر هستند و خواص نرم کنندگیشان بیشتر است. دلیل این خاصیت، کمتر بودن انرژی چرخشی آزاد در مقایسه با پیوند ها CO می باشد. از این رو نرم کن های سیلیکونی پس از مدتی و البته با سرعت زیاد در صنایع و کارخانجات نساجی مورد استفاده قرار گرفتند و جایگزین خوبی برای نرم کن های غیر سیلیکونی و سنتی بودند.

علل استفاده از نرم کن

چرا از این مواد استفاده می شود؟

 •         این مواد عمق رنگ را مخصوصا در شید های تیره افزایش می دهند.
 •         قابلیت ها و امکانات دوخت پارچه را بهتر میکنند.
 •         جهت صافی روی سطح الیاف طبیعی از جمله پنبه کاربرد فراوان دارند.
 •         فرایند تولیدشان ساده و بی درد سر است . همچنین قیمت نسبتا مناسب و متوسطی دارند.
 •         آلودگی محیطی ایجاد نمی کنند. بنابراین الزامات محافظت و مراقبت از محیط زیست را هم تا جای زیادی برآورده می کنند.

شرایط حفاظت و نگهداری  

این مواد به دلیل ترکیبات شیمیایی خاصی که دارند. نسبت به سرما و دمای بسیار کم حساسیت زیادی دارند. بنابراین باید در شرایط دمایی متعادل که هم خنک باشد و هم در معرض نور و گرمای مستقیم خورشید، نباشند. نگهداری شوند. یعنی به عبارتی دمای نگهداری نباید از 35 درجه سانتی گراد بیشتر یا از 25 درجه سانتی گراد کمتر باشد. از ویژگی های مثبت این مواد، این است که هنگام حمل و نقل مقاوم هستند و مستعد خامه زدن نمی باشند.

حفاظت از نرم کن سیلیکونی

این مواد در چه شرایطی نگهداری می شوند؟

جمع بندی و خلاصه مطالب

یکی از مواد مورد استفاده در صنعت و الیاف نساجی، که به سرعت رشد کردند و جایگزین مواد سنتی و غیر سیلیکونی شدند، نرم کن های سیلیکونی هستند. این ترکیبات شیمیایی مایعی شکل هستند و دارای خاصیت چسبندگی می باشند. انعطاف پذیر هستند و خاصیت نرم کنندگی فوق العاده ای دارند. همچنین فرآیند تولیدشان بسیار ساده و راحت است و در آب حل می شوند. در مقابل چین و چروک و گرما مقاوم هستند و به تنهایی هم قابل استفاده می باشند. سطح صافی و عمق رن گرا در شید های تیره افزایش می دهند. از این رو مزایای زیادی دارند.

سوالات متداول
 1.     نرم کن سیلیکونی از چه چیزی تشکیل شده است؟

از مواد پلی سیلیکونی و مشتقاتشان تشکیل می شوند.

 1.     هزینه این نرم کن ها چگونه است؟

این نرم کن ها هزینه متوسطی دارند و گران قیمت نیستند.

 1.     مواد نرم کننده در چه دمایی باید نگهداری شوند؟

این مواد در دمای بین 25 الی 35 درجه باید نگهداری شوند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.