پارچه های ضد آب

منسوجات ضد آب

 

ضد آب و لک

ضد آب و لک منسوجات – NanoExir-WRT60

ماده ضد آب و لک منسوجات، با ایجاد پوششی نامریی، باعث ممانعت از جذب مایعات و ایجاد فرصت مناسب به منظور برداشتن مایعات ریخته شده بر روی منسوج می گردد.

ضد آب و لک فرش – NanoExir-WRT60C

ماده ضد آب و لک مورد استفاده در صنایع کفپوش، با ایجاد پوششی نامریی، باعث ممانعت از جذب مایعات در فرش و ایجاد فرصت مناسب به منظور برداشتن مایعات ریخته شده بر روی آن می گردد.

 

حتما برای همه ی ما پیش آمده است که با خود بگوییم، چه خوب می شد لباسمان خیس نمی شد یا مایعات به آن نفوذ نمی کردند. پارچه های ضد آب ، در واقع همان پارچه ها یا منسوجاتی است که در مقابل نفوذ آب مقاومت دارند. در واقع مایعات روی آنها لیز می خورند. فناوری نانو در این پارچه ها ،از نفوذ هر نوع مایع، آب و چربی به داخل لباس یا پارچه جلوگیری می کند. این منسوجات، مزایای دیگری هم دارند. از جمله این مزایا می توان به عدم تغییر شکل ظاهر، تغییر نکردن رنگ پارچه، بدون بو، محافظت در برابر تابش مستقیم نور خورشید و… اشاره کرد.

 

ترکیبات ضد آب منسوجات

پارچه هایی که طی فرآیندهای شیمیایی، در مقابل رطوبت و نفوذ آب مقاومت دارند. جزو دسته ی ضد آب منسوجات قرار می گیرند. الیاف طبیعی یا مصنوعی به همراه ترکیب مواد ضد آبی مثل پلی وینیل کلراید (PVC)، پلی اورتان (PU)، فلوور پلیمرها و الاستومر سیلیکونی، پارچه های ضد آب را تشکیل داده اند. امروزه اکثر محصولات و مواد ضد آب بر پایه ترکیبات فلورو کربن ها هستند. فلورو کربن ها شامل ترکیباتی هستند که مضر می باشند. و بر طبیعت تاثیر مخرب دارند. با اینم حال محققان و شیمیدانان در حال بررسی و جایگزین کردن این مواد می باشند.

"ترکیبات

مزایای پارچه های ضد آب

پارچه های ضد آب در صنایع مختلف کاربرد دارند. دلیل کاربرد این نوع پارچه ها مزایایی است که دارند.

 •         این پارچه ها خاصیت آب گریزی بالایی دارند. مایعات و آب به داخل آن نفوذ نمی کند.
 •         عمرشان معادل عمر یکپارچه معمولی است.
 •         ضد لک هستند و بوی خاصی ندارند.
 •         تغییر رنگ میدهند یا شکل آن عوض نمی شود.
 •         در برابر تابش مستقیم نور خورشید محافظت می کنند.
 •         از لحاظ قیمتی هم مقرون به صرفه می باشند.

بهترین پارچه های ضد آب

پارچه هایی با جنس های متفاوت در تولید لباس ها یا پالتوهای بارانی به کار می روند. بهترین پارچه های ضد آب و منسوجاتی که در برابر رطوبت مقاوم هستند. شامل پلی استر، آکسفورد، پارچه های پنبه ای می باشند. مواد و متریال مختلف در ساخت پارچه های ضد آب یا لباس های بارانی به کار برده می شود.

 •         پارچه های گورتکس: گران قیمت ترین نوع پارچه های ضد آب، گورتکس ها هستند. این پارچه ها در ساخت وسایل کوهنوردی و کفش های مخصوص کاربرد دارند.
 •         برزنت ها: قدیمی ترین نوع پارچه های ضد آب، برزنت ها هستند. این جنس از پارچه های ضد آب در چادرهای مخصوص کمپینگ و… کاربرد های فراوانی دارند.
 •         پارچه های شمعی: این نوع از پارچه های ضد آب، زیر گروه پارچه های برزنتی هستند و به عنوان عایق مورد استفاده قرار می گیرند.
بهترین منسوجات ضد آب

بهترین منسوجات ضد آب کدام اند؟

پارچه های ضد آب PUL

یکی از انواع پارچه های ضد آب و پارچه های ضد لک، PUL می باشد. که پارچه هایی مقاوم در برابر آب هستند. پوشش پلاستیکی و نازک دارند. بهترین ویژگی در مورد PUL، این است که علاوه بر ضد آب بودنشان، هم قابل تنفس هستند، هم دوام بالایی دارند. نرم و انعطاف پذیر بودن این نوع پارچه سبب می شود که بتوان آن را در کنار پوست هم قرار دارد. این پارچه ها می توانند ترکیبی از پنبه و پلی استر یا 100% پنبه باشند. هم چنین دارای ضخامت 1 میلی متر و 2 میلی متری پوشش پلاستیکی هستند. یکی دیگر از ویژگی های مثبت پارچه PUL، این است که امکان شست و شوی هر چند بار آن بدون صدمه به بافت پارچه وجود دارد.

ضد آب منسوجات مشمع

از دیگر پارچه های ضد آب ، پارچه های مشمع هستند. این پارچه ها گنبه ای هستند و بافتی متراکم با پوشش روغن مایع دارند. که برای ضد آب شدن است. پارچه های مشمع که با نام پارچه مینا یا پارچه آمریکایی نیز شناخته می شوند. امروزه به جای روغن مایع، دارای پوششی از وینیل هستند که هم در نوع مات وجود دارند و هم براق هستند. پارچه های مشمع بسیار بادوام و سخت هستند و برای ساخت سفره، چمدان،لوازم آشپزخانه بسیار مناسب هستند. اما برای به کار رفتن در تهیه لباس، چندان مناسب نیستند.

پارچه

"<yoastmark

پارچه های پشمی ضد آب

در حالت طبیعی پشم ،خود نوعی از ضد آب منسوجات به حساب می آید. در واقع خود پشم ضد آب بوده و در برابر نفوذ مایعات مقاوم است. برای افزایش مقاومت آن در مقابل آب، پشم را با لانولین پوشش می دهند. پشم های پخته شده به دلیل قرار گرفتن در آب جوش، چگالی بالایی دارند. در نتیجه مقاوم ها خوبی در برابر آب هستند و خاصیت ضد آبیشان زیاد می شود.

پارچه های میکرو الیاف

ضد آب منسوجات، هر جنسی از پارچه که باشند برای کاربرد های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. پارچه های میکروفیبر جنس پلی استر دارند و 100% ضد آب هستند. این دست پارچه ها برای تهیه کت شلوار و ژاکت مورد استفاده قرار میگیرند.

جمع بندی و خلاصه مطالب

ضد آب منسوجات امروزه در صنعت های گوناگون و حتی زندگی روزمره، جزو پر کاربرد ترین پارچه ها به حساب می آیند. با بهری گیری از فناوری نانو و در طی فرآیند های شیمیایی، تولید می شوند. این پارچه ها در انواع و اجناس مختلف موجود هستند که هر کدامشان برای یک کاربرد مخصوصی وجود دارند. این منسوجات، دارای مزایای ویژه ای از جمله ضد لک و آب بودن، تغییر رنگ ندادن و مقرون به صرفه بودن ،هستند.

سوالات متداول
 1.     ضد آب منسوجات چیست؟

ضد آب منسوجات، در واقع همان پارچه ها یا منسوجاتی است که در مقابل نفوذ آب مقاومت دارند.

 1.     انواع پارچه های ضد آب از چه جنسی هستند؟
  پارچه های گورتکس، برزنت و شمعی از انواع مختلف پارچه های ضد آب هستند.
 1.     گران ترین نوع پارچه های ضد آب چیست؟

پارچه های گورتکس گران قیمت ترین هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.