کاربرد آهک در صنعت

کاربرد آهک در صنعت

آهک یک ماده معدنی همه کاره است. کاربرد آهک در صنعت فراوان است. اشکال مختلف آهک در کاربردهای زیست محیطی، متالورژی، ساختمانی و شیمیایی/صنعتی و موارد دیگر استفاده می شود. سریع ترین رشد استفاده از آهک در کاربردهای زیست محیطی است، جایی که آهک برای مطابقت با مقررات هوا، آب آشامیدنی، فاضلاب و مواد زائد جامد استفاده می شود. با این حال، بزرگترین استفاده منفرد از آهک، تولید فولاد است، جایی که از آن برای حذف ناخالصی ها استفاده می شود. در ساخت و ساز، استفاده غالب از آهک در تثبیت خاک برای جاده ها، سدهای خاکی، فرودگاه ها و پی ساختمان است. آهک را می توان با افزودنی های خاصی برای تولید فلزات دیگر ترکیب کرد و همچنین یک عنصر کلیدی در ملات و گچ به شکل دوغاب آهک است.

آهک چیست؟

کاربرد آهک در صنعت، عمدتاً به عنوان یک جزء خوراک در فرآیند نرم شدن آب استفاده می شود. این فرآیند شامل افزودن هیدروکسید کلسیم به آب آلوده برای حذف سختی یون های ایجاد کننده در اثر رسوب و مواد آلی توسط لخته سازی است. سختی آب میزان بی کربنات ها، نمک ها و سایر ترکیبات در یک نمونه آب است. نمک‌های موجود در رسوب‌های آهک یکی از عوامل رایج خوردگی هستند که باعث آسیب به خطوط لوله آب و سایر مخازن حاوی آب می‌شوند.پتانسیل خوردگی آب در سطوح pH بیشتر از 6.5 و بالاتر از 8.5 در حضور جامدات محلول، باکتری ها و/یا جامدات معلق افزایش می یابد. آهک به عنوان یک افزودنی در آسفالت، انسجام آن را بهبود می بخشد، کنده شدن را کاهش می دهد و روند پیری را به تاخیر می اندازد. کاربردهای شیمیایی و صنعتی دیگری از آهک وجود دارد، مانند تولید مواد شیمیایی و تولید کربنات کلسیم رسوبی.

آهک

ماده معدنی آهک

کاربرد های شیمیایی آهک

کاربرد آهک در صنعت به تولید انواع گوناگون محصولات شیمیایی نیز می رسد. آهک نیز مانند خیلی از مواد از جمله ضد کف سیلیکونی و محصولات شیمیایی دیگر، یکی از رکن های اصلی صنایع شیمیایی به حساب می آید.

کاربرد آهک در صنعت

آهک چه کاربرد های شیمیایی دارد؟

 صنعت خمیر و کاغذ

 • جداسازی مواد شیمیایی در فرآیند بازیابی خمیر کاغذ
 • پانسمان معدنی برای تولید کاغذ
 • مواد اولیه مورد استفاده در تولید کربنات کلسیم رسوبی (PCC)

صنایع تولید قند و شکر

ناخالصی های موجود در شکر خام و شکر سفید را حذف می کند

صنعت آهن و فولاد

حذف مواد معدنی یا ناخالصی ها در طی فرآیند ذوب فلز و تولید فولاد با کیفیت بالا که از کوره استفاده می کند.

صنایع شیمیایی و پتروشیمی

ماده تشکیل دهنده در تولید مواد شیمیایی اساسی مانند خاکستر سودا و کاربید کلسیم

 صنعت کشاورزی

کاربرد آهک در صنعت کشاورزی، به عنوان بهتر کردن کیفیت خاک و تنظیم اسید سیتریکه خاک از آن استفاده می شود.

 گاز دودکش و صنعت تصفیه آب

گاز دی اکسید گوگرد که از نیروگاه های برق و زباله سوز ناشی می شود را دفع می کند. هم چنین کمک به لخته سازی ذرات کوچک رسوبات و حذف یا کاهش آب سخت برای تولید آب شفاف می کند.

 ساخت و ساز و صنعت مصالح ساختمانی

به عنوان ماده اولیه در ساخت سیمان، آجر سبک، بتن هوادهی اتوکلاو شده و سایر مصالح ساختمانی استفاده می شود. علاوه بر این به عنوان یک ماده برای بهبود کیفیت گچ / ملات استفاده می شود

صنعت شیشه و بطری

مواد معدنی یا ناخالصی های تولید شیشه، بطری و آینه را حذف می کند.

خلاصه مطالب و جمع بندی

سنگ آهک یک سنگ رسوبی طبیعی و فراوان است که از سطوح بالایی از کربنات کلسیم و/یا منیزیم و/یا دولومیت (کربنات کلسیم و منیزیم) به همراه مقادیر کمی از مواد معدنی تشکیل شده است. از معادن و معادن زیرزمینی در سراسر جهان استخراج می شود. کاربرد آهک در صنایع فراوانی از جمله صنایع شیمیایی مشاهده می شود. که در این مقاله به برخی از آن ها اشاره کردیم.

سوالات متداول
 1. آهک چیست؟
  آهک یک ماده معدنی همه کاره است. اشکال مختلف آهک در کاربردهای زیست محیطی، متالورژی، ساختمانی و شیمیایی/صنعتی و موارد دیگر استفاده می شود.
 2. آهک چه کاربردی در تولید قند و شکر دارد؟
  ناخالصی های موجود در شکر خام و شکر سفید را حذف می کند.
 3. کاربرد آهک در صنعت کشاورزی چیست؟
  از آهک بهرای بهتر کردن کیفیت خاک و تنظیم اسید سیتریکه خاک از آن استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.