کاربرد واکس چله در صنعت

واکس چله در صنعت نساجی

روند تولید پارچه و دیگر منسوجات، روندی طولانی و حساس است که در حین آن ممکن است نخ چله که بسیار لطیف و ظریف است آسیب ببیند. یا حتی اگر آسیب نبیند، دچار پرز می شود و براقیت و خود را از دست می دهد. استفاده از واکس چله، راه حل مناسبی برای جلوگیری از این پیشامد ها است. در واقع اصلی ترین کاربرد واکس چله در صنعت، بالا بردن راندمان و به عبارتی دیگر ضریب خستگی و مقاوت منسوجات است. البته واکس چله با ضد شکستگی منسوجات تفاوت هایی دارد.

واکس چله چیست؟

واکس چله، ماده ای شیمیایی است که از ترکیبات آلیکول پلی گلیکول اتر می باشد و به شکل مایعی شفاف و زرد رنگ و بی بو وجود دارد. با وجود متمایل بودن این مایع به رنگ زرد، هیچ گونه ردی از خود بر روی پارچه به جا نمی گذارد. این مایع نسبتا غلیظ است و برای مصرف باید با آب ترکیب شود. واکس چله بسیار حلال است و با هر نسبتی در آب با دمای مختلف حل می شود. همچنین این مایع پایداری نسبتا بالایی داد که می تواند تا یک سال خاصیت خود را حفظ کند. این موضوع باعث پر رنگ شدن کاربرد های واکس چله در صنعت می شود.

واکس چله چه کاربردی در صنعت نساجی دارد؟

واکس چله کاربرد های مهمی در صنعت نساجی دارد که در زیر به چند مورد از مهم ترین کاربرد های می پردازیم:

 • بالا بردن راندمان منسوجات.
 • جلوگیری از نفوذ گرد و خاک به بافت پارچه در حین بافت.
 • بالا بردن مقاوت پارچه با انعطاف پذیر کردن نخ چله که باعث جلوگیری از پارگی پارچه در زمان بافت می شود.
 • از ریزش نخ و در نتیجه پارچه در طول زمان جلوگیری می کند.
 • پرز های موجود در سطح نخ چله را به نخ می چسباند و ظاهری صیقلی به پارچه می دهد.

موارد مصرف و زمینه کاربرد های واکس چله در صنعت

از واکس چله در صنایع ریسندگی، بافندگی و نساجی استفاده گسترده ای می شود. مهم ترین زمینه های کاربرد این واکس را در زیر آورده‌ایم:

 1. ایجاد نرمی، انعطاف، و لطافت بر نخ های چله.
 2. بالا بردن ضریب خستگی نخ و در نتیجه پایین آوردن احتمال پاره شدن نخ.
 3. امکان واکس زدن نخ های چند لایه در جنس های مختلف از قبیل پنبه ای، پشمی، ویسکوز و همچنین ترکیب این جنس نخ ها با الیاف مصنوعی.

نحوه استفاده از واکس چله

نحوه استفاده از واکس چله بسیار آسان می باشد و کافی است این مایع شیمیایی را با نسبت 1 الی 5 درصد وزن نخ، بدون مخلوط کردن با آب، و به صورت خالص آماده کنید . سپس نخ ها را به آن آغشته می کنید. البته میزان دقیق واکس چله را باید با توجه به نوع نخ و میزان جذب آن اضافه کنیم. پس از آغشته کردن نخ ها در واکس چله و خشک شدن آن ها، حتما از تثبیت حرارتی استفاده کنید. زیرا در غیر این صورت با فرو بردن نخ ها در آب سرد، واکس چله به راحتی در آب حل می شود و خاصیت خود را روی پارچه از دست می دهد.

روش استفاده از واکس چله

چگونه از واکس چله در نساجی استفاده کنیم؟

شرایط نگهداری واکس چله

برای نگهداری از واکس چله باید مطمئن باشید که در دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد و بیشتر از 25 درجه سانتی گراد قرار نگیرد.  همچنین نباید در معرض یخ زدگی و یا در معرض اشعه آفتاب قرار بگیرد. در صورت رعایت این شرایط، و نگهداری واکس چله در محیط مناسب، می توانید آن را تا مدت یک سال نگه دارید و از کاربرد های آن در صنعت نساجی و ریسندگی استفاده کنید.

نکات امنیتی در حین کار با واکس چله

واکس چله ph بین 6 تا 7 دارد تقریبا می توان به آن خاصیت اسیدی را نسبت داد. پس هنگام استفاده از آن حتما از دستکش مخصوص استفاده کنید. در صورتی که با پوست دست در تماس قرار گرفت حتما آن قسمت را با آب فراوان شستشو دهید. همچنین مثل دیگر مواد شیمیایی باید از در معرض آتش قرار دادن آن خودداری کنید.

موارد ایمنی کار با واکس چله

واکس چله چه خطراتی دارد؟

کلام آخر

واکس چله که با نام آنتی استاتیک نیز شناخته می شود، محصولی شیمیایی و اسیدی است. کاربرد های واکس چله در صنعت نساجی، بافندگی و ریسندگی به چشم می خورد. در واقع از آن، برای بالا بردن مقاومت و انعطاف پذیری نخ چله قبل از بافت پارچه استفاده می کنیم. تا بتوانیم احتمال پارگی یا افتادگی پارچه را در حین بافت یا پس از بافت آن کاهش دهیم. واکس چله مایعی شفاف، متمایل به زرد و بی بو است که به هر نسبتی در آب حل می شود. این مایع پایداری بالایی دارد و خواص آن در شرایط مناسب تا یک سال بدون تغییر باقی می ماند.

سوالات متداول
 1. کاربرد های واکس چله در صنعت چیست؟
  به منظور اینکه مقاوت نخ بالا برود. احتمال پارگی نخ کم شود. در حین پروسه بافتن پارچه از واکس چله استفاده می‌کنیم.
 2. آیا استفاده از واکس چله در صنعت نساجی ضروری است؟
  بله ضروری است. در غیر این صورت پارچه در حین بافت یا پس از آن به راحتی آسیب می بیند و همچنینی زیبایی ظاهری آن به سرعت از بین می رود.
 3. واکس چله در چه حجمی قابل خریداری است؟
  می توانید در حجم های متفاوت دلخواه سفارش دهید. واکس چله در بشکه های 200 کیلویی عرضه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.